top of page
hamdmpstmyndm_coverYazisiz.jpg

cümlelerle..

sizler için aşağıda paylaştığımız bilgilerle, beraber geçirdiğimiz günün deneyimlerini pekiştirebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

bengü & gülce

yinbengu.jpg

yin yoga

Yin Yoga'nın uzun süren, derin, dinlendirici duruşları; modern Batı dünyasında popüler olan daha dinamik, Yang hakimiyetli uygulamalara karşı hoş bir karşıtlık sağlar. Aslında hızlı tempolu yaşam tarzımızın telafisi, Yin’dir.

 

Bizi yavaşlatmaya teşvik eden Yin Yoga; bilinçli halin genişlemesine yol açabilecek türde bir durgunluğa sahiptir.

 

Dinlenme ve sindirimi yöneten parasempatik sinir sistemini harekete geçirmek için alan yaratır ve vücudun daha derin katmanlarının gevşetilmesi için gereken süreyi tanır.

Cracked Earth

çamur

Organik ve inorganik maddelerden: kuvars, feldspat ve kil ana hammaddelerinin doğada ya da endüstriyel olarak biraraya gelmesiyle/getirilmesiyle oluşur.

 

Pişme haline doğru aşamaları:

  • Çamurun yoğrulması

  • Çarkta şekillendirilmesi

  • Deri sertliği kıvamında tıraşlanması

  • Kontrollü kurutulması

  • Zımpara

  • Bisküvi pişirimi (ardından ihtiyaca göre sırlama+rötuş ve 2.pişirim)

 

Çamur; form oluşturmanın yanı sıra, dokunma vasıtasıyla fizik bedenimize nüfus eden birçok faydalı minerali bize iletmede aracıdır. Hem fizik bedenimizin hem zihnimizin ve hem de ruhumuzun dengelenmesi için en temel yaratımlardan biridir. Birçok zihinsel ve bedensel rahatsızlığa faydası gözlemlenmiştir.

 

Çamurun halden hale geçişi bizlerin hayat yolundaki dönüşümleri gibidir. Ayrıca teknik olarak da çamurun içindeki ana hammedelerden olan ‘kuvars’ın 573 derecedeki ilk dönüşümü, bünyeye zarar vermemesi açısından oldukça yavaş yapılır. Dolayısıyla her anlamda dönüşümün yaratımla iç içe geçtiği bir mecradır burası.  

Meditation

meditasyon

Meditasyon tekniklerini tanımlayabilirken meditasyonun kendisi için her tanım yetersiz kalır çünkü o bir ‘olma' halidir. Neden bu oluş halini tekrar tekrar deneyimlememiz gerektiğini, büyük üstad Ramani Maharaj aşağıdaki cümlelerle oldukça yalın açıklamıştır.

 

Soran : Bütün üstatlar meditasyon yapmayı öğütler. Meditasyonun amacı nedir?

 

Ramani Maharaj : 

''Biz duyuların ve eylemlerin dış dünyasını biliyoruz fakat duyuların ve düşüncelerin iç dünyası hakkında bildiklerimiz pek azdır.

 

Meditasyonun başta gelen amacı, içsel yaşamımızın farkına varıp, onunla yakınlık kurmamızdır. Nihai amaç hayatın ve bilincin kaynağına ulaşmaktır.

 

Meditasyon uygulaması, karakterinizi derin biçimde etkiler. Bizler bilmediklerimizin esiriyiz, bildiklerimizin ise efendisi.

 

İçimizde kusur yada zayıflık keşfedersek ve onun nedenlerini ve işleyiş biçimini anlarsak, sadece bunu bilmek bile onlardan özgürleşmemiz demektir; bilinç düzeyine çıkarıldığı zaman ise eriyip gider.

 

Bilinçaltının çözülüşü enerjiyi serbest bırakır; zihin kendini yeterli hisseder ve sakinleşir.

Spinning Pottery Wheel

çark/çömlekçilik

Bilinen en eski teknolojilerden biri olan çark bir noktadan sonra yalnızca üretim aracı olmaktan çıkarak, zanaatkårın elleriyle ruhunun bütünleştiği, zamansızlaştığı bir denge aracı da olmuştur.

 

Çarkların Mezopotamya’da M.Ö 3000li yıllarda kullanıldığı tespit edilmişse de iddialar daha da eskilere gittiği yönündedir. O zamanlarda o coğrafyadaki çarkların taşlardan yapıldığı görülürken ilerleyen zamanlarda ve farklı coğrafyalarda ahşap olanlarıyla da karşılaşıyoruz.

 

Yaratımın en ham halinden en son haline dek çamurun insan eliyle dönerek şekillendirilmesi, bu ustalığın hem teknik hem de içsel bir yolculuk tarafı olduğunun apaçık göstergesi adeta. Çarkta teknik olarak en önemli unsurun çamuru merkezlemek olmasının, hayatlarımızdaki dengeyi merkezden yakalamakla tesadüften öte bir bağı olduğunu hissetmemek de elde değil.

 

Çömlekçiliğin üretim yanı durmaksızın bir ivmeyle devam ederken; ruhani tarafını da bir taraftan besleyerek büyütüyoruz. Varoluşun çizgisel değil; döngüsel olduğunun en güzel kanıtlarından gibi. Ritim, dönüşüm, denge, ahenk.

 

HAMDIM.PİŞTİM.YANDIM.

Crystal

kristal kuvars

Geçmiş tüm medeniyetler ve kabileler tarafından manevi gelişimin desteğinde ve arınma niyetiyle kullanılan Kristal Kuvars, bedenimizdeki titreşimlerin yenilenmesini sağlayan, ana şifacı bir taştır.

 

Fiziksel boyutumuzu zihinle birleştiren derin bir süptil beden ve organ temizleyici görevi görür. 

 

Enerji ve düşüncenin yanısıra diğer kristallerin enerjisini de güçlendirirken aynı zamanda enerjiyi emer, depolar, serbest bırakır ve düzenler. Tüm enerji merkezlerimizin uyumlanmasını sağlarken süptil enerjileri de hizalar.

 

Kristal Kuvars taşınızı arındırmak için;

 

  • Deniz suyunda veya tuzlu suda yaklaşık 10 dakika boyunca bekletilebilir,

  • Bir gece boyunca toprağın altında gömerek bekletilebilir,

  • Tuz lambasının yanında bırakarak arındırılabilir,

  • Doğal tütsüler ile arınabilir. 

bottom of page