gülce albayrak

1985 yılında Ankara’da doğdu. Üniversite ögrenimine 2003 yılında Başkent Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde başlayarak, 2007 yılında mezun olduktan sonra, eğitimine önce Macaristan ve daha sonra da Kanada’da devam etti. 2010‘da Türkiye’ye döndüğünde kısa bir süre Kaş’ta yaşadı. Kaş'tan Ankara'ya dönüş yaparak Nefes Koçluk Eğitimi ve sertifikası aldı. Holoterapi sonrası hayatında hızlı değişimler oldu ve MEB-AB ortak bir Avrupa Birliği projesinde işe başladı. Projeden ayrılmasının hemen ardından gittiği seramik kursunda tekrar üniversiteye girme kararı aldı. Böylece seramik hayatına öğrenim anlamında 2013 yılında Ege Üniversitesi'nde başlamış oldu. Ege Meslek Yüksek Okulu, Seramik, Cam ve Çinicilik önlisans programının 2015 yılındaki mezuniyeti ardından, Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nü kazandı. Şu an atölyesindeki çalışmalarının yanı sıra, lisans öğrenimine DEÜ GSF'de devam etmektedir.

 

Bu süreçte çeşitli çalıştaylarda yerli/yabancı sanatçı ve akademisyenlerin asistanlığını yapma fırsatı bulurken, bir yandan da Menemen’deki köklü çömlekçi ocaklarından biri olan Den-Ka’da çıraklık deneyimine sahip oldu. Minyatür çömlek üzerine odaklanması staj ve çıraklık dönemi ile başlayan çömlekçi, zaman zaman elle şekillendirme işler de ortaya çıkarmakta. Çömlek, çanak ve takı işlerini, 2016 yılında kurduğu butik atölyesi "Mandita"da ilgililerle buluşturmaktadır.

 

Ayrıca 2018 yılı sonundan itibaren Ankara'da, İstanbul'da ve İzmir’de minyatür çömlek workshopları düzenleyerek; katılımcılarına birebir aktarımlarda bulunmaktadır. 2019’da Haliç Üniversitesi onaylı aldığı “sanat terapisi” eğitimi ile de atolye bünyesinde verdiği workshoplar sayesinde katılımcıların farkındalıklarını artırarak, kendileriyle ve çevreleriyle olan iletişimlerinde fayda sağlamayı hedeflemektedir.

**daha fazla detay ve keyifli bir röportaj için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. Dili ingilizcedir dileyen google translate sayfasından tüm sayfayı çeviri olarak okuyabilir.

https://shoutoutmiami.com/meet-gulce-albayrak-potter-owner-at-mandita-pottery-studio

minikler
minikler
press to zoom
porselen minik
porselen minik
press to zoom
tabak
tabak

çarkta tabak yapımı

press to zoom
miniğin büyüğü
miniğin büyüğü
press to zoom
Mustafa Deniz
Mustafa Deniz

Ustam

press to zoom
benekli minikler
benekli minikler
press to zoom
TRT İzmir Kent Radyosu
TRT İzmir Kent Radyosu

30 Ekim 2017 - Erhan Önel ile Hayatın İçinden Programı

press to zoom
minik minik
minik minik
press to zoom
çarkta bardak
çarkta bardak
press to zoom