top of page

MANDİTA; sanskrit dilinde kız çocuklarına konan bir isim olmasının yanı sıra; "bezenmiş, dekorlanmış, süslü..” anlamlarını taşımaktadır.. Bundan dolayıdır ki; doğanın en yalın hali olan çamurun şekillendirilip, dekorlanmasıyla işler bu atölyede “mandita” halini alır..

 

Başında çiçekten tacıyla, saçları rüzgarda uçuşa uçuşa, çıplak ayaklarını toprağa basa basa, kırlarda koşturan tatlı kız çocuğu gibi; papatyaların nefis kokusunu içine çeke çeke.. çamurun dünyadaki en temiz şeylerden biri olduğunu henüz unutmadığımız o çok eski zamanlara dönerek.. Acelemizin, kaygılarımızın, kıyaslamalarımızın olmadığı, yalnızca varolduğumuz ve "nefes"in her hücremizin en derinlerine işleyebildiği zamanlara akarak.. Artık hatırlıyoruz, salt varolmanın huzuru ve hazzı ile yeniden buluştuk.

 

Çamura döndükçe, çamurla döndükçe yeniden doğacağız..

Mikro Mandita işler; porselen ve diğer farklı çamurlarla form odaklı bir yaklaşım benimsenerek, çömlekçi tornasında elle şekillendirilmiştir. Formdaki sadelik, üzerine uygulanan çeşitli sır çalışmaları ile modernize edilmiştir. Görsel şölen için tasarlanmış bu mikro çömleklerin her biri birbirinden farklıdır. Mikro setler birbirine benzese de, setlerin hiçbiri bir diğeriyle aynılık teşkil etmez; böylece sizin çömleğinizin biricikliği garantilenmiş olur.

Mandita; İzmir'in tarihi dokusunu kaybetmemiş nadir sokaklarından birinde, tarihi Asansör mevkiinde yer alan BUTİK bir atölyedir. Vakit buldukça ziyaret edebilir, workshop ve eğitimler için instagram hesabından takip edebilir; ilgilendiğiniz modeller veya temel seramik eğitimleri ile ilgili bilgi almak için irtibata geçebilirsiniz.

Mandita'da odak; çömlekçi tornasında tek tek, elle şekillendirilmiş, bazıları 7mm kadar ufak olabilen "mikro ölçekli minyatür çömlek"ler olsa da, farklı tasarım tabak ve takılar da zaman zaman koleksiyonda yerini almaktadır.

bottom of page